Helsingborg Municipal Statistics (2006–2021)
Key indicators for Helsingborg, Sweden — population, income, employment, housing, environment, and tourism from 2006 to 2021.
1–77 of 77
Rows per page:
1 / 1
| # | ID | Rubrik | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | kommentar | källa | +2 cols → | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Helsingborgs stad - övergripande | ||||||||||||||||||||||||
| 2 | 1.1 | Förvärvsinkomst, 20-64 år (tusental) | 235.3 | 244 | 250.9 | 250.9 | 255 | 268.3 | 274.6 | 281.6 | 286.6 | 296.8 | 306.8 | 315.6 | 325 | 333.2 | 340.1 | kommer februari 2023 | Sammanräknad förvärvsinkomst (medelinkomst) för boende i Sverige den 31/12 . Den sammanräknade förvärvsinkomsten består av de sammanlagda löpande skattepliktiga inkomsterna, vilket avser inkomster från anställning, företagande, pension, sjukpenning och andra skattepliktiga transfereringar. I sammanräknad förvärvsinkomst ingår inte inkomst av kapital. I samband med publiceringen av inkomstår 2020 reviderades statistik för åren 2011–2019 och inkluderar nu även inkomst från övriga nordiska länder. | SCB | ||||||
| 3 | 1.2 | Disponibel inkomst i genomsnitt, 20-64 år (tusental) | 193.3 | 211 | 212.4 | 213.3 | 221.5 | 229.5 | 232 | 238 | 246 | 259 | 266 | 275 | 277 | 285 | kommer maj 2022 | Disponibel inkomst är summan av de skattepliktiga inkomsterna (löner och bidrag) och skattefria bidrag, minus skatt och övriga negativa transfereringar. | Skånedatabasen(MONA)/SCB | |||||||
| 4 | 1.3 | Antal invånare | 123389 | 124986 | 126754 | 128359 | 129177 | 130626 | 132011 | 132989 | 135344 | 137909 | 140547 | 143304 | 145415 | 147734 | 149280 | 150109 | kommer februari 2023 | SCB | ||||||
| 5 | 1.4 | Antal inflyttade | 7025 | 7446 | 7500 | 7085 | 7149 | 7297 | 7425 | 7437 | 8770 | 9556 | 9524 | 9771 | 9340 | 9528 | 9296 | 9181 | kommer februari 2023 | SCB | ||||||
| 6 | 1.5 | Antal utflyttade | 5789 | 6048 | 6052 | 5891 | 6643 | 6275 | 6271 | 6780 | 6847 | 7437 | 7281 | 7473 | 7580 | 7753 | 8143 | 8965 | kommer februari 2023 | SCB | ||||||
| 7 | 1.7 | Egentlig verksamhet i kommunal regi andel, (%) | 86 | 85 | 82 | 79 | 76.9 | 78.3 | 77.2 | 76.3 | 75.5 | 75.8 | 76.3 | 74.7 | 74.9 | 75.1 | kommer augusti 2022 | Kolada, Rådet för främjande av kommunala analyser (N00801) | ||||||||
| 8 | 1.8 | Invånare med utländsk bakgrund (%) | 22.586292133 | 23.6034435857 | 24.4773340486 | 25.3422042864 | 25.9248937504 | 26.5360647957 | 27.4439251275 | 28.07751017 | 29.1124837451 | 30.3533489475 | 31.5609724861 | 32.9739574611 | 34.2 | 35.2 | 36 | 36.9 | kommer februari 2023 | Personer med utländsk bakgrund definieras som personer som är utrikes födda, eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar. Personer med svensk bakgrund definieras som personer som är födda i Sverige med två inrikes födda föräldrar eller en inrikes född och en utrikes född förälder. | SCB | |||||
| 9 | ||||||||||||||||||||||||||
| 10 | 2 | Näringsliv/företagande | ||||||||||||||||||||||||
| 11 | 2.1 | Nystartade företag (antal) | 889 | 860 | 883 | 984 | 1015 | 1106 | 1081 | 1058 | 1103 | 1046 | 1115 | 1028 | 1024 | 1000 | 1131 | Kan uppdateras bakåt varje år | Tillväxtanalys | |||||||
| 12 | 2.2 | Antal arbetsställen | 11896 | 12286 | 12598 | 12778 | 12580 | 13972 | 14313 | 14250 | 14556 | 14792 | 15227 | 15391 | 15646 | 15874 | 16097 | 16420 | Företagsregistret - Helsingborgs öppna statistikdatabas | |||||||
| 13 | 2.3 | NKI | 62 | 67 | 68 | 69 | 72 | 71 | 76 | 74 | kommer april 2022 | Finns bara uppgifter för 2011, 2013, 2015-2019 | SKL Öppna jämförelsen | |||||||||||||
| 14 | 2.4 | Ranking Svenskt Näringsliv företagsklimat | 13 | 40 | 31 | 16 | 13 | 20 | 53 | 23 | 29 | 44 | 13 | 25 | 22 | 117 | 65 | Inga uppgifter 2006 | Svenskt näringsliv | |||||||
| 15 | ||||||||||||||||||||||||||
| 16 | 3 | Arbete/sysselsättning | ||||||||||||||||||||||||
| 17 | 3.1 | Sysselsättningsgrad (20-64) | 73.1 | 73.9 | 73 | 70.0913272097 | 71.2 | 71.8 | 71.7 | 71.9 | 72.2 | 72.7 | 73.9 | 74.1 | 74.5 | 74.4 | 73.8 | kommer december 2022 | Tidsseriebrott, fr.o.m. referensår 2019 används en ny datakälla och metod för att ta fram statistiken. | SCB | ||||||
| 18 | 3.2 | Sysselsättningsgrad (20-64) - utrikes födda | 51.4 | 51.6 | 51 | 47.9 | 49.7 | 51 | 51.3 | 52.1 | 52.7 | 53.7 | 55.7 | 56.8 | 58.5 | 60 | kommer april 2022 | Skånedatabasen(MONA)/SCB | ||||||||
| 19 | 3.3 | Sysselsättningsgrad (20-64) - inrikes födda med två utrikes födda föräldrar | 69.1 | 71.3 | 70.3 | 66 | 67.6 | 68 | 67.7 | 67.4 | 67.9 | 70 | 71.4 | 72.9 | 72.9 | 72.7 | kommer april 2022 | Skånedatabasen(MONA)/SCB | ||||||||
| 20 | 3.4 | Arbetslöshet (16-64) (%) | 6.5 | 9.1 | 11.1 | 11.4 | 11.6 | 11.1 | 10.8 | 10.7 | 10.7 | 10.8 | 10.2 | 10.1 | 11.9 | 11.3 | Procent av registerbaserade arbetskraften. Årsmedeltal. | Arbetsförmedlingen | ||||||||
| 21 | 3.5 | Arbetslöshet (18-24) (%) | 11 | 16.7 | 20.7 | 22.1 | 21.8 | 20.3 | 18.1 | 15.7 | 14 | 12.8 | 11.2 | 11.5 | 14 | 12.3 | Procent av registerbaserade arbetskraften. Årsmedeltal. | Arbetsförmedlingen | ||||||||
| 22 | 3.6 | Arbetslöshet (16-64) (%) - utrikes födda | 15.9866593567 | 19.6889109474 | 23.1056445306 | 24.9290262058 | 25.0606001207 | 24.2839174429 | 23.9218737216 | 25.6492975188 | 26.1363780811 | 26.4534466599 | 24.7 | 23.5 | 25.2 | 23.3 | Procent av registerbaserade arbetskraften. Årsmedeltal. | Arbetsförmedlingen | ||||||||
| 23 | 3.7 | Arbetslöshet (18-24) (%) - utrikes födda | 18.9583333333 | 25.425 | 30.5666666667 | 34.9333333333 | 34.6916666667 | 33.2666666667 | 29.9833333333 | 33.6083333333 | 35.0583333333 | 34.5916666667 | 30.4 | 28.9 | 28.2 | 24.2 | Procent av registerbaserade arbetskraften. Årsmedeltal. | Arbetsförmedlingen | ||||||||
| 24 | 3.8a | Arbetstillfällen i Helsingborg | 61 957 | 64154 | 63908 | 61986 | 63343 | 64909 | 66163 | 67044 | 67916 | 69 001 | 70923 | 72238 | 73606 | Förvärvsarbetande 16+ år med arbetsplats i regionen (dagbefolkning) (RAMS) efter region och år | SCB | |||||||||
| 25 | 3.8b | Arbetstillfällen i Helsingborg | 75032 | 75247 | Tidsseriebrott, fr.o.m. referensår 2019 används en ny datakälla och metod för att ta fram statistiken. | SCB | ||||||||||||||||||||
| 26 | 3.9 | Sjukfrånvaro, egen verksamhet % | 8.1 | 7.1 | 6.4 | 5.6 | 4.2 | 4.7 | 5 | 5.1 | 5.6 | 6.4 | 6.6 | 6.5 | 6.4 | 6.4 | 8 | 6.9 | Små justeringar i talen har gjorts sedan källa ändrat till Kolada | Kolada (Tidigare: Stadens årsredovisning) (N00090) | ||||||
| 27 | ||||||||||||||||||||||||||
| 28 | 4 | Utbildning | ||||||||||||||||||||||||
| 29 | 4.1 | Utbildningsnivå (högre utbildning) (16-74) | 29.3870678291 | 29.8798569622 | 30.3547709842 | 30.8986094834 | 31.4913309322 | 32.215598609 | 32.7946348917 | 33.3963111992 | 34 | 34.6 | 35.3 | 35.6 | 36.4 | 36.8 | 37.5 | Kommer maj 2022 | Högre utbildning avser Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år, Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer samt Forskarutbildning. | SCB | ||||||
| 30 | 4.2 | Meritvärde grundskolan | 206.5 | 202.4 | 204.1 | 209.3 | 204.3 | 208.9 | 210.9 | 214.5 | 217.1 | 226.9 | 233.9 | 227.5 | 227.8 | 234.8 | 231.4 | 232.1 | Betyg årskurs 9, genomsnittligt meritvärde, kommunala skolor samtliga elever - max 320. | Skolverket (SIRIS) | ||||||
| 31 | 4.3 | Mobbning i grundskolan | ||||||||||||||||||||||||
| 32 | 4.3.3 | Mobbningsnivå (%) i skolar med Olweus-programmet | 6 | 6.6 | 6.9 | 7.1 | 7.2 | 8.3 | 6.72 | Kommer april 2022 | Samlad bild från enkät | SFF (Palle Drakenberger) | ||||||||||||||
| 33 | 4.4 | Resultat nationella prov, ÅK9 (genomsnittligt provbetyg skala 0-20) | Finns även för ÅK3 (2010-) & ÅK 6 (2012-). Nytt, ej jämförbart, betygssystem 2013. Betygspoängen 2013- utgörs av ett genomsnitt av betygsvärdena i prov-/delprovsbetygen (F=0, E=10, D=12.5, C=15, B=17.5 och A=20). Det möjliga värdet är 0-20 poäng. | Skolverket (SIRIS) | ||||||||||||||||||||||
| 34 | Engelska | 15 | 15.2 | 15.2 | 15.3 | 15.2 | 15.5 | 14.9 | i.u | i.u | OBS! För läsåren 2019/2020 och 2020/2021 har inga resultat för nationella prov samlats in då de flesta nationella prov har ställts in och några få har genomförts under perioden med pandemin. | |||||||||||||||
| 35 | Matematik | 11.9 | 11.5 | 11.2 | 12.5 | 10.7 | i.u | 11.1 | i.u | i.u | OBS! För läsåren 2019/2020 och 2020/2021 har inga resultat för nationella prov samlats in då de flesta nationella prov har ställts in och några få har genomförts under perioden med pandemin. | |||||||||||||||
| 36 | Svenska | 13.4 | 14 | 13.6 | 13.9 | 14.2 | 14.1 | 14.3 | i.u | i.u | OBS! För läsåren 2019/2020 och 2020/2021 har inga resultat för nationella prov samlats in då de flesta nationella prov har ställts in och några få har genomförts under perioden med pandemin. | |||||||||||||||
| 37 | 4.5 | Behöriga till gymnasiet | 87.6 | 85.3 | 84.3 | 87.1 | 84.9 | 84.7 | 82.2 | 86.7 | 84.7 | 80.7 | 87.6 | 82.7 | 81.6 | 82.1 | 84 | 84.8 | 2006-2010 efter 2010års definition - inte fullt jämförbar med 2011-2015år resultat. 2011-2019 visar behörighet till yrkesprogram. Kommunala skolor. | Skolverket (SIRIS) | ||||||
| 38 | 5 | Högre utbildning | ||||||||||||||||||||||||
| 39 | 5.1 | Antal studenter Campus | Camups Helsingborg/Lunds Universitet | |||||||||||||||||||||||
| 40 | HST | 1979 | 1811 | 1870 | 2131 | 2178 | 2342 | 2590 | 2558 | 2461 | 2463 | 2554 | 2526 | 2479 | 2265 | 2267 | 2294 | Antal helårsstudenter. Underlag för det statliga anslaget. | ||||||||
| 41 | Individer | 2771 | 2519 | 2778 | 3208 | 3206 | 3505 | 4203 | 4247 | 4181 | 4065 | 4192 | 4243 | 4083 | 3685 | 3739 | 3989 | Antal individer. Siffra som används vid externkommunikation. | ||||||||
| 42 | ||||||||||||||||||||||||||
| 43 | 6 | Sociala frågor | ||||||||||||||||||||||||
| 44 | 6.1 | Hemlöshet | 145 | 131 | 96 | 83 | 79 | 71 | 122 | 63 | 72 | 69 | 87 | 100 | 80 | 72 | Visar stadens egna räkning av "akut hemlösa" januari varje månad. Inga tidigare siffror tillgängliga. | SOF (Hemlöshetskartläggningen) | ||||||||
| 45 | 6.2 | Ohälsotal (16-64) | 41.1 | 38.7 | 35.7 | 32.5 | 29.4 | 27.8 | 27.02248387 | 26.87491748 | 27.3 | 27.88315703 | 27.72855407 | 26.4 | 25.5 | 24.55675307 | 23.6972046 | 22.96 | kommer januari 2023 | Antal sjukdomsrelaterade dagar utbetalade av försäkringskassan per person. | Kolada | |||||
| 46 | 6.3 | Antal vräkningar | 22 | 30 | 49 | 37 | 44 | 26 | 39 | 23 | 31 | 33 | 28 | 44 | 40 | 49 | kommer mars 2023 | Antal verkställda avhysningar (fysiska personer) | UVN (08-10) Kronofogden(11-19) | |||||||
| 47 | ||||||||||||||||||||||||||
| 48 | 7 | Trygghet | ||||||||||||||||||||||||
| 49 | 7.1 | Polisens trygghetsmätning (Nivåvärdering av problembild) | 2.39 | 2.55 | 2.55 | 2.09 | 1.91 | 2.09 | 1.91 | 1.7 | i.u | 1.97 | 2.59 | 2.78 | 2.41 | 2.38 | 2.44 | 2.34 | kommer december 2022 | Lägre tal betyder högre trygghet. Görs inte 2014. | Polisen | |||||
| 50 | 7.2 | Anmälda våldsbrott per 1000 invånare | 14.4745479743 | 14.193589682 | 14.5241964751 | 14.2490982323 | 14.6001223128 | 15.9003567437 | 14.3321389884 | 14.3696095166 | 16.5504196714 | 15.4594696503 | 16.2152162622 | 15.4775861106 | 14.8540384417 | 14.4 | 13.8 | kommer april 2022 | 2020 är preliminära uppgifter | Kolada | ||||||
| 51 | ||||||||||||||||||||||||||
| 52 | 8 | Bygga och bo | ||||||||||||||||||||||||
| 53 | 8.1 | Antalet påbörjade bostäder | 609 | 619 | 163 | 269 | 399 | 598 | 396 | 615 | 958 | 918 | 1783 | 1056 | 1361 | 776 | 469 | 1143 | SLF (MEX)/SBF | |||||||
| 54 | 8.2 | Antalet färdigställda bostäder | 523 | 446 | 542 | 414 | 283 | 152 | 508 | 599 | 784 | 509 | 890 | 1223 | 1412 | 1233 | 948 | 1154 | 06-12 SCB 13-18 SBF | |||||||
| 55 | 8.3 | Antalet studentbostäder | 556 | 510 | 556 | 556 | 510 | 553 | 527 | 705 | 658 | 646 | 775 | 775 | 807 | i.u | i.u | cirka 600 | En viss reservation för siffrorna då det tillkommit och försvunnit studentbostäder under och mellan åren. | (06-018, NoD, verifierat av Andreas Roth) (21, FF i bostadsmarknadsenkäten) | ||||||
| 56 | ||||||||||||||||||||||||||
| 57 | 9 | Besök och turism | ||||||||||||||||||||||||
| 58 | 9.1.2 | Besök Dunkers Kulturhus | 400905 | 371896 | 344313 | 204037 | kommer juni 2022 | Besök på utställningar ny mätmetod | Helsingborgs stads årsredovisning - KF | |||||||||||||||||
| 59 | 9.2 | Besökande stadsteatern | 50292 | 41535 | 46462 | 41461 | 38978 | 33090 | 61 000 | 73000 | 73633 | 57000 | 64200 | 49600 | 50800 | 52000 | 20400 | 2006-2007 var stora scenen stängd för renovering. | Data om Helsingborg 2011 & 2009 (06-10). Helsingborgs stadsteaters årsredovisning (11-17). 2018. 2019 Hasab årsredovisning. | |||||||
| 60 | 9.3 | Antal hotellnätter i Helsingborg | 433184 | 454565 | 452802 | 447570 | 462251 | 458784 | 472164 | 483611 | 502796 | 563271 | 616337 | 621632 | 641741 | 641880 | 418995 | kommer april 2022 | SCB/Tourism in Skåne | |||||||
| 61 | ||||||||||||||||||||||||||
| 62 | 10 | Miljö och klimat | ||||||||||||||||||||||||
| 63 | 10.1 | Andel ekologiska produkter % | 6 | 8 | 8 | 9 | 11 | 14 | 15 | 18 | 33 | 39.6 | 41.7 | 45.6 | 46.25 | 44.54 | 41.4 | 42.9 | Gäller alla inköp | 06-21 MF, SLF 2019 | ||||||
| 64 | 10.2 | Andel fair trade (etiska) produkter % | 27 | 39.4 | 62.04 | 49.5 | 52.91 | 69.1 | 75.55 | 69.66 | 66.02 | 65.26 | Gäller enbart specifika livsmedel (kaffe, banan, te, choklad och socker) | SLF | ||||||||||||
| 65 | 10.2b | Andel fair trade (etiska) produkter (hela staden) % | 4.12 | 4.31 | 5.57 | 6.04 | 6.11 | 7.05 | 6.79 | 7.38 | 7.5 | 5.78 | Hela staden | SLF | ||||||||||||
| 66 | 10.3 | Kollektivtrafikresandet (stadstrafik) | 9467768 | 10168037 | 10682694 | 10787754 | 11644183 | 12418201 | 13593967 | 13856451 | 14202783 | 14562303 | 14766330 | 14125204 | 14066487 | 14 020 600 | inväntar svar | inväntar svar | Skanetrafiken, Årsredovisningen (15-18) | |||||||
| 67 | 10.4 | Antalet bussar i trafik (stadstrafik) | 60 | 64 | 68 | 68 | 70 | 73 | 77 | 79 | 83 | 83 | 83 | 83 | 83 | 79 | 79 | 79 | Skanetrafiken | |||||||
| 68 | 10.5 | Andel miljöbilar i stadens verksamheter (%) | 93 | 93 | 92 | 92 | 91 | 92 | 94 | 94 | 94.4 | Alla bilar inköpta 180701 eller senare räknas som miljöbil om de kan få bonus vid inköp, vi räknar alltså in elbilar, laddhybrider och gasbilar. Bilar inköpta före det datumet har då gällande miljöbilskriterier att uppfylla för att vara miljöbil. Gäller ej bolagen. | SBF | |||||||||||||
| 69 | 10.6b | Antal registrerade elbilar och laddhybrider i Helsingborg | 31 | 73 | 164 | 297 | 482 | 752 | 1082 | 2082 | 3565 | kommer februari 2023 | Personbilar i trafik som kan köras helt fosilfritt | SCB/Trafikanalys | ||||||||||||
| 70 | 10.7 | Andel registrerade miljöbilar i Helsingborg (%) | 3.9 | 5.4 | 7.9 | 10.8 | 13.9 | 16.6 | 19.4 | 22.6 | 20 | 16.6 | 14.8 | 14.1 | 15.7 | kommer mars 2022 | Från 1 juli 2018 avser uppgiften klimatbonusbilar. Avser bilar som vid tiden för registrering uppfyllde kraven för miljöbil. Detta innebär att bilar registrerade före den 1 januari 2013 ska uppfylla kriterierna för MB2007 och bilar registrerade 1 januari 2013 eller senare ska uppfylla kriterierna för MB2013. | Kolada, Rådet för främjande av kommunala analyser (N07400) | ||||||||
| 71 | 10.8 | Energiåtgång i stadens fastigheter (Utfall Nyckeltal) | 194.8 | 193.3 | 181.5 | 173.8 | 170.6 | 162.9 | 158.4 | 148.8 | 145 | 142 | 138 | 139.7 | 134 | 131 | 129 | Graddagskorrigeradanvändning kWh/m2 BRA/å | KFA. Årsredovisningen (14-19) | |||||||
| 72 | 10.9 | Antalet naturreservat | 10 | 10 | 10 | 11 | 14 | 15 | 16 | 17 | 17 | 17 | 18 | 18 | 19 | 19 | 19 | kommer i maj 2022 | SCB (06-12,14-20) SBK (13) | |||||||
| 73 | ||||||||||||||||||||||||||
| 74 | ||||||||||||||||||||||||||
| 75 | ||||||||||||||||||||||||||
| 76 | ||||||||||||||||||||||||||
| 77 | Vid frågor: Peter Karlin SLF, 042-106317 |
Double-click to expand